Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči

Detský čitateľský maratón Čítajme si...


ÚvodArchív noviniek

Detský čitateľský maratón Čítajme si...Jubilejný 10. ročník detského čitateľského maratónu s názvom „Čítajme si“ sa konal 31. mája 2017.  

Čítalo sa v mnohých knižniciach a školách po celom Slovensku od deviatej do pätnástej hodiny. Organizátorom akcie je Linka detskej istoty, ktorá aj týmto spôsobom reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116 111. Veľa hovorov sa dá označiť ako „volanie“ detí po väčšej pozornosti zo strany dospelých, telefonáty sa týkajú aj nedostatku aktivít a nudy.

Ambíciou 6-hodinového čitateľského maratónu je pritiahnuť deti ku knihe. Kniha má pre rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, obohacuje slovnú zásobu, ponúka priestor pre tvorivosť, možnosť relaxovať, naberať množstvo informácií, vedomostí. Tento čitateľský maratón sa stáva z roka na rok populárnejším – do prvého ročníka sa v roku 2008 zapojilo 2 812 detí, v roku 2016 40 954 detí a v tomto roku 46 040 detí.

V levočskej SKN sa v tomto roku do čítania zapojilo 40 zrakovo postihnutých detí    -  žiakov Spojenej školy internátnej v Levoči. Podľa vopred zostaveného harmonogramu deti prichádzali v skupinkách do knižnice a čítali knihy Gabiky Futovej a Halky Marčekovej v čiernotlači, v Braillovom písme a prostredníctvom stolovej čítacej lupy. Každé dieťa bolo odmenené knižnou záložkou Linky detskej istoty a sladkosťami. Počas čitateľského maratónu boli zároveň odmenení najlepší čitatelia – víťazi tohto ročníka detskej čitateľskej súťaže Sovička: Terka Kotarbová, Anička Miková, Samko Michálek, Kristína Landoriová, Mário Deme a Lukáš Horváth. Víťazom blahoželáme!

Daniela Bonková
zdroj: www.ldi.sk


[» na začiatok stránky]
[» tlač stránky]
© 2006 Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. [Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.]
Posledná aktualizácia: 1. 3. 2006. [Webmaster: webmaster@skn.sk] [Informácie o prístupnosti].